top of page

O pointerach

czy to pies dla ciebie?

Temperament

To niezwykle uczuciowe, energiczne psy, które doskonale przystosują się do każdych warunków, byle być blisko swoich ludzi.

 

Pointery zupełnie nie nadają się do trzymania w kojcu, raz ze względów na swoją krótką sierść (kiedy nie moga biegać - szybko marzną), ale przede wszystkim ze względu na swoją psychikę. Pointer oddzielony od rodziny, pozbawiony codzienniego kontaktu z człowiekiem szybko zdziczeje i zamknie się psychicznie. 

 

 

Czy pointer potrzebuje domu z ogrodem? Niekoniecznie. Dobrze odnajdzie się w, najmniejszym nawet mieszkaniu (Basco przez 2 lata mieszkał z nami w Warszawie na 32mkw), pod warunkiem codziennej, solidnej dawki zajęć, dzięki którym będzie mógł zużyć swoją energię.

Clipboard034.jpg
Clipboard03_DxO.jpg

Pielęgnacja

Mimo, że to dość duże psy (samce dorastają do 70cm w kłębie i 30-35 kg) ich pielęgnacja nie wymaga właściwie żadnego wysiłku. W okresach linienia, wystarczy przeczesać gumową szczotką, raz na jakiś czas wykąpać (tu przydaje się wanna, choć i pod prysznicem da radę - przetestowaliśmy) i to by było na tyle. 

 

Nie oznacza to oczywiście, że pointery nie linieją - wręcz przeciwnie ;) Mimo, że sierść jest krótka, bez podszerstka, to białe igiełki zostają w całym domu - szczególnie w miejscach wylegiwania się naszych Księciuniów. Plusem natomiast jest brak psiego zapachu - pointera nie czuć w domu (noo chyba, że akurat pobiega po świeżo nawiezionym polu...)

Zdrowie

Pointery są generalnie zdrową i odporną rasą. Nie mają skłonności do chorób dziedzicznych. Jak u każdej dużej rasy, należy zwrócić uwagę na odpowiednie żywienie, szczególnie w okresie wzrostu, aby układ kostny mógł właściwie się rozwijać. Zdarzają się przypadki dysplazji, chociaż w Polsce od 2011 roku istnieje obowiązek prześwietlania psów przeznaczonych do hodowli, co znacznie zniejsza problem. U psów z dużą ilościa koloru białego zdarza się głuchota.

 

Nie są zbyt odporne na zimno ze względu na brak podszerstka. Zima im nie straszna pod warunkiem, że mogą rozgrzewać się biegając.

Jeśli pies ma iść na smyczy lub stać dłużej na mrozie - trzeba zaopatrzyć go w derkę. 

 

Poza tym weterynarza odwiedzają przy okazji szczepień.

 

Pamiętaj, żeby szczeniaka kupować z dobrej hodowli, w której hodowca bada swoje psy - daje to większe prawdopodobieństwo zakupu zdrowego malucha :).

DSC_0005_DxO.jpg
bottom of page