Użytkowość
pies do pracy

Ta jedna z najstarszych ras wyżłów, wyhodowana została do odnajdywania i wskazywania ptacwa łownego w polu (stąd ich nazwa: z ang. to point - wskazywać).
Zadaniem pointera było szybkie przeszukanie pola pod wiatr, okładając je zakosami i odnalezienie np. kuropatwy czy bażanta. Pies zwietrzywszy ptactwo zastygał z charakterystycznej pozie, zwanej stójką. Trwał bez ruchu tak długo, aż myśliwy podszedł do niego i dał komendę do wypłoszenia zwierzyny.
Po poderwaniu ptaka, myśliwy strzelał i....wysyłał drugiego psa - aportera - po postrzałka. Tak było kiedyś, kiedy to polowała wyłącznie szlachta, która mogła utrzymywać całe sfory psów do tego celu - każdy pies miał zadanie, w którym się specjalizował (a więc były poinetry, płochacze, aportery, gończe, psy dowodne itp.).
Dziś myślistwo "nieco" odeszło od tych szlacheckich zasad, a przeciętny myśliwy szuka psa uniwersalnego.
Czy więc pointera można nazwać psem wielostronnym? Z pewnością tak, przy odpowiednim przeszkoleniu i w odpowiednich rękach ;). Pointer - wbrew obiegowym opiniom - nie musi być tylko psem suchego pola (chociaż niewątliwie to jego specjalność i kto raz zobaczy pointera pracującego w polu, ten przekona się, że nie ma piękniejszego widoku!), ale zdecydowanie można przygotować go także do pracy po strzale czy w wodzie.
Jest to pies niezwykle pojętny i łatwy do szkolenia, jednak ma swoją godność - siłą do niczego się go nie przymusi. Mądry mener, który wie jak zmotywować psa i będzie odpowiednio ćwiczył, bez trudu przygotuje go do polowań czy konkursów wielostronnych, a nawet wszechstronnych (w Czechach można spotkać pointery na takich konkursach!).
Ktoś kiedyś powiedział, że pointer wymaga prowadzenia żelazną ręką, jednak odzianą w jedwabną rękawiczkę - całkowicie się z tym zgadzamy!
Ułożenie psa myśliwskiego - niezależnie jakiej rasy - wymaga czasu i cierpliwości, jednak późniejsza jego pomoc na polowaniu jest nieoceniona.

Oczywiście użytkowość pointera nie ogranicza się do zdolności myśliwskich.
Te średnie psy o atletyczych ciałach nadają się właściwie do każdego psiego sportu. Chcesz spróbować swoich sił w agility albo frisbee? A może jesteś fanem dogtrekkingu/skijouringu? To super - pointer będzie Ci chętnie towarzyszył w każdej aktywności! Chętnie się uczą, łatwo je zmotywować do pracy i są szzzzzybkie :)